Jozef Antošík: „Najbezpečnejšia cesta do veľkoklubov v zahraničí vedie cez „A"-tím reprezentácie Slovenska."

Jozef Antošík: „Najbezpečnejšia cesta do veľkoklubov v zahraničí vedie cez „A"-tím reprezentácie Slovenska."

  • 01. 06. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Nedávno skončenú sezónu sme zavŕšili trpkou prehrou, čo naznačuje aj jej hodnotenie. Podobný názor má aj prvý muž žilinského futbalu Jozef Antošík.

Veril už pri začiatkoch Adriana Guľu pod Dubňom, že naplní svoj päťročný kontrakt? Bude pri novom trénerovi Jaroslavovi Kentošovi rovnako trpezlivý a tolerantný? Aké pohyby nastanú v kádri a kde sa bude MŠK pohybovať v novom ročníku? Pri oslavách 110 rokov klubu sa domov vrátili viacerí odchovanci, je možnosť, že niektorých uvidíme v budúcnosti opäť v žilinskom drese? Aj o možnom odchode kľúčových hráčov a ich trpezlivosti v rozsiahlom rozhovore s funkcionárom a veľkým fanúšikom šošonov v jednej osobe.

pozitívom posun niektorých jednotlivcov

Minulý týždeň skončil ďalší ročník Fortuna ligy, ktorý nám ale radosť neurobil. V novom modeli súťaže boli práve futbalisti MŠK Žilina smolným účastníkom baráže, kde nám predkolá Európskej ligy ušli doslova pomedzi prsty.

„Vzhľadom na to, že sme neobhájili titul a nekvalifikovali sa do európskej súťaže, nemôžeme sezónu hodnotiť pozitívne. Jediným pozitívom sú tí hráči, ktorí sa výkonnostne posunuli na vyššiu kvalitu. Vcelku sa ukázalo, že napriek kvalitnému tréningovému procesu a vytvoreným podmienkam je veľmi dôležitým faktorom úspechu mentálna sila kolektívu. Najmä tam sme ťahali za kratší koniec."

guľa najlepším

Skončila sa éra Adriana Guľu, ktorý bol za vyše 20 rokov pôsobenia Jozefa Antošíka pri kormidle šošonov prvým odchádzajúcim trénerom bez „vyhadzovu". „Počas môjho doterajšieho pôsobenia v MŠK to bol najlepší tréner, hlavne kvôli svojej komplexnosti. Aj keď nemal vždy výsledky, ktoré verejnosť očakávala, tak sa mu nikdy nedalo vyčítať – že trénuje málo, menej intenzívne, že nie je náročný na hráčov... Práve naopak, jeho pracovitosť a hľadanie nových tréningových metód sú na Slovensku neobvyklé. Vždy vyžadoval od hráčov profesionálny prístup. Za jeho veľkú prednosť považujem schopnosť vyťažiť z potenciálu jednotlivých hráčov maximum. V našich podmienkach je zložité mať 20 hráčov s veľkým potenciálom a napriek tomu častokrát aj priemerných hráčov dostal na top úroveň. Aďo bol zároveň mojou prvou skúsenosťou v tom, že tréner skončil z vlastnej iniciatívy. „Rozchod" s Adrianom bol emotívny, ale oveľa príjemnejší ako stresy pri „vyhadzovoch"."

Verili ste tomu v roku 2013 pri podpisovaní zmluvy s Guľom, že sa naplní jeho päťročná zmluva do posledného dňa? „Bol som o tom presvedčený a nastavený tak, že ideme spolupracovať dlhodobo. Dnes investujeme veľmi veľa energie do mládežníckeho futbalu, Guľa bol prvým trénerom a Kentoš bude druhým, ktorý je ochotný zasahovať do chodu Akadémie MŠK a komunikovať aj s mládežou. Väčšina „koučov" v európskych kluboch a aj tréneri, ktorí boli v Žiline predtým, to robiť nechceli alebo to robili formálne. Arséne Wenger bol v Arsenale 20 rokov, a preto bol motivovaný robiť dlhodobé koncepčné rozhodnutia, medzi ktoré patrí aj práca s mládežou. Nájsť trénera, ktorý by bol ochotný sa podieľať na procesoch týkajúcich sa mládeže, akadémie, mládežníckych trénerov z vlastného presvedčenia, je takmer nemožné. Nám sa to podarilo v osobe Aďa Guľu."

kentoš bol pripravovaný

Práve jeho nástupca bol premyslený ťah. „Súčasťou stratégie klubu bola príprava Jara Kentoša na post hlavného trénera po Adrianovi. Raz to muselo prísť. Síce nemám skúsenosť s takýmto postupom, no som presvedčený, že bude úspešný. To, že sme sa nekvalifikovali do pohárovej Európy bude pre Jara výhodou. Môže sa s kádrom lepšie pripraviť na ligu a sústrediť sa na dlhodobú súťaž. Kentoš má dobrý prehľad o hráčoch s ročníkom narodenia 1997 a mladšími. Jeho úlohou okrem iného bude zapracovať tých najlepších do seniorského tímu."

Bude teda Jozef Antošík tolerantnejší v začiatkoch aj ku Kentošovi? „Ja som nebol tolerantný ani ku Guľovi. Máme isté podmienky a z nich treba vyžmýkať maximum. Guľa nám dal veľa aj metodicky. Kentoša som tri roky sledoval, ako vedie projekt „B"+U19, preto viem, čo od neho môžem očakávať. Samozrejme, nebude úplne rovnaký, každý tréner má svoje špecifiká. Inú filozofiu ako doteraz sme zvolili aj pri asistentoch. Okrem Mária Auxta budú všetci zo štruktúr klubu. Poznajú filozofiu, metodiku, hráčov a prostredie. Bude závisieť od toho, ako bude fungovať chémia medzi hráčmi a trénerom, ako sa nám podarí mužstvo doplniť a ako sa hráči z Akadémie MŠK integrujú do prvého tímu."

pohyby v kádri

S akými hráčmi bude pracovať 44-ročný tréner v novej sezóne? „Určite dôjde k obmene, predpokladám, že zo širšieho kádra odíde približne tretina hráčov. Očakávania verejnosti a aj nás všetkých v klube sú tradične vysoké. Hlavným cieľom ostáva atraktívny herný prejav, zapracovanie mladých talentovaných hráčov z akadémie do kádra a výchova budúcich seniorských reprezentantov. Je to náš tradičný cieľ. Potešila ma nominácia základnej jedenástky reprezentácie proti Holandsku, kde brankár a celá obranná formácia boli naši bývalí hráči, z toho štyria dokonca odchovanci. Navyše na hrote útoku Adam Nemec. V tomto trende by sme chceli výchovou hráčov pokračovať."

Nedá sa nám nevrátiť k spomínanému odchodom hráčov. Najžiadanejšími artiklami sú po skončenej sezóne najlepší strelec Samuel Mráz a obranný univerzál Dávid Hancko. „Teší ma, kam sa výkonnosťou dostali a že je o nich záujem. Myslím si, rovnako tak tréner Kentoš a dúfam, že aj oni sami, že aj keby zostali v Žiline, ich výkonnosť ešte vieme posunúť na vyššiu úroveň. Najbezpečnejšia cesta do zahraničia vedie cez „A"-reprezentáciu Slovenska. Potom je zahraničná destinácia pre hráča atraktívnejšia a pre klub finančne zaujímavejšia. Zároveň je aj väčšou zárukou, že hráč bude nastupovať pravidelne. Verím, že Hancko aj Mráz majú blízko k seniorskému „Áčku" Slovenska, hoci sú ešte teraz pevnou súčasťou „SR" 21. Ja na ich mieste by som bol trpezlivý, snažil sa dostať k „sokolom" a potom do top klubu s perspektívou pravidelne hrať. Nehľadal by som „prestupné medzistanice", ako často odporúčajú hráčski agenti. Nemyslím si, že by Škriniar v Sampdorii dostal takú šancu, ako dostal po ME vo Francúzsku, keby tam nebol hral. Aj tieto riziká si musí vyššie spomínaná dvojica a aj ďalší mladíci uvedomiť. Je lepšie hrať v ich veku pravidelne v Žiline ako sedieť v zahraničí na lavičke. Žilina je však provinčný klub a nikomu nechceme brániť v napĺňaní jeho ideálov. Napríklad Maťo Dúbravka bol vo veku 20 rokov u nás jednotkou, chytal v skupinovej fáze Ligy majstrov, objavoval sa v najlepších brankárskych štatistikách Európy a navyše napriek mladému veku nerobil fatálne chyby! Podľa mňa bol v čase odchodu zbytočne netrpezlivý. Teší ma, že vďaka húževnatosti, pracovitosti, inteligencii a nespornému talentu sa definitívne stal kmeňovým hráčom Newcastle United. Napriek dlhodobo vysokej výkonnosti mu však dvere do Premier League otvorili až presvedčivé výkony v reprezentačnom drese Slovenska a nie zahraničné angažmány. Nie každý dokáže byť tak cieľavedomý a vytrvalý ako Martin."

mládež robí radosť dlhodobo, čo je cieľom

Vášnivému futbalovému fanúšikovi sú malou náplasťou ešte stále v aktuálnom ročníku mládežnícke tímy, ktoré hrajú znova o špicu. „Je takmer isté, že U19 vyhrá v tejto sezóne ligu staršieho dorastu. Samotní dorastenci a ich tréneri boli veľmi motivovaní vyhrať túto súťaž. Liga staršieho dorastu ale nemá dostatočnú kvalitu, aby vytvárala predpoklady na posun kvality hráčov v čase, kedy to najviac potrebujú k prechodu do seniorského futbalu. Naša filozofia preferuje pre najlepších dorastencov adaptačný proces v „B"-tíme a seniorskú II. ligu. Možnosť dostať sa do UEFA Youth League je motiváciou a výzvou, ale zahrajú si v nej v nasledujúcej sezóne o rok mladší." Aj mladší dorastenci z U17 majú výborne rozohranú situáciu v tabuľke. „Výsledky mládežníckych družstiev ma tešia. Teší ma fakt, že to nie je náhoda, pretože takto to chceme robiť. Naším cieľom je, aby sme nemuseli vymýšľať, koho kúpime a ako doplníme káder, ale aby sme rozmýšľali, koho posunieme ďalej, aby sme dali príležitosť pripravenému mladšiemu hráčovi. Nie vždy to bude možné, ale teraz máme v mládežníckych reprezentáciách množstvo hráčov, z ktorých sa každý rok niekto dostane do seniorského futbalu a verím, že niektorí presiahnu aj hranice Slovenska."

návrat odchovancov

Oslavy založenia žilinského futbalu v tomto roku dosahujú jubilejných 110 rokov. Pri tejto príležitosti sa vrátili na Štadión MŠK Žilina hviezdni odchovanci, pričom viacerí z nich nazvali náš domovský stánok druhým domovom. Viete si predstaviť ich návrat? „Je bežnou praxou viacerých klubov, keď majú v zahraničí hráčov, svojich odchovancov, že sa na sklonku kariéry vrátia domov. Medzi nami a klubmi, kde pôsobia naši „hviezdni" odchovanci, je priepastný rozdiel. Aj keď som sa s nimi rozprával, z ich reakcií sa mi zdal návrat ťažko predstaviteľný. Pri brankároch je situácia špecifická, ale u hráčov v poli je otázne, či vo veku 35 rokov a viac je reálne o tom uvažovať. Títo hráči chcú, kým im zdravie a fyzické dispozície umožňujú, zarobiť pred odchodom do futbalového dôchodku najviac, ako je možné. Medzi ich očakávaniami a našimi možnosťami je neprekonateľný rozdiel. Rád by som videl v terajšej forme v Žiline Hubočana či Pekaríka, ale na druhej strane, ako by to vnímal Moško alebo Majdán?"

čo v novej sezóne?

S čím bude spokojný Jozef Antošík v novej, blížiacej sa sezóne? „Pôjdeme krok za krokom. Nový ročník bude náročný. Dunajská Streda avizuje útok na titul, rovnaké ambície má aj Slovan, Trnava. Určite nezaostane Trenčín, ktorý bude cítiť šancu v Európe, a preto doplní káder. Pre nás bude dôležité, aby sme sa dostali do prvej šestky. Nesmieme prehrávať so súpermi, s ktorými sme v minulej sezóne neočakávane stratili body, čím sme stratili šancu na titul. Keď na jeseň navyše získame nejaké body aj s papierovo silnejšími, najmä doma, môže byť z toho po jeseni dobrá východisková pozícia. Na jar budeme zase silnejší a uvidíme, možno zamiešame karty na vrchných pozíciách tabuľky," prognózuje prvý muž žilinského futbalu, ktorý je v ňom priamo zaangažovaný od roku 1996 a všetkých sedem novodobých titulov šošonov nesie jeho pečať.


O konkrétnych zmenách v kádri vás bude informovať už čoskoro.