Novým špecializovaným trénerom pre útočníkov uznávaný Stanislav Griga

Novým špecializovaným trénerom pre útočníkov uznávaný Stanislav Griga

  • 12. 03. 2018
  • MŠK Žilina
  • článok

Významnú posilu hlási futbalový klub MŠK Žilina tentoraz do trénerských radov Akadémie MŠK. Rodák zo Žiliny, jeden z najlepších a najobávanejších strelcov 110-ročnej futbalovej histórie Stanislav Griga sa vracia „domov", kde bude špecializovaným trénerom pre útočníkov.

Žilina je vždy o krok vpred

Návrat pod Dubeň, kde naposledy pôsobil Stano Griga ako tréner vtedajšej druholigovej Žiliny, s ktorou postúpil do najvyššej ligy, je sprevádzaný jasným cieľom.

„Na Slovensku všetci vieme pomenovať hlavný problém, hoci momentálne to s mládežníckym futbalom vyzerá fajn, nevieme vychovať útočníka už roky. Aj keď len v malom množstve, ale rád by som pomohol," charakterizoval slabé miesto v slovenskom futbale bývalý reprezentačný tréner, ktorý chce začať riešiť tento problém práve u nás. „Žilina je vo všetkom o krok vpred, preto sme sa na začiatok dohodli na výpomoc jeden až dvakrát do týždňa, kde by som sa vyložene špecializoval na útočníkov," hovorí o návrate pod Dubeň po vyše dvadsiatich rokoch úspešný lodivod i niekdajší strelec ZVL.

Bývalý tréner Sparty Praha naposledy viedol Michalovce v roku 2016, prestávku od futbalu tak po takmer dvoch rokoch viac-menej ukončuje. „Neberiem to ako úplný návrat k futbalu, ale teším sa na to, pretože som bol celý život útočníkom. Futbal sa uberá smerom, kedy sa aj jednotliví tréneri špecializujú presne na svoju oblasť. Máme už kondičných, mentálnych trénerov, trénerov brankárov. Postupne sa budú tréneri špecializovať na obranu i na zakončenie, čo už aj sčasti v Žiline funguje."

Ako bude vyzerať priamo v praxi tréning Stanislava Grigu? „Vždy si zoberiem útočníkov a všetko sa bude odohrávať v šestnástke. Zakončenie, streľba, výber miesta, práca chrbtom k bráne, prvý dotyk, voleje, hlavičkovanie, technika. Všetky veci, ktoré útočníkom v globále chýbajú, musia ich ovládať a potrebujú na nich pracovať. Žilina už tých talentovaných hráčov má, čo je výborné, preto to chceme s vedením ešte zintenzívniť a posunúť hrotových útočníkov na vyšší level."

Súhlasí 56-ročný tréner s tvrdením, že v Žiline sa vďaka maximálne ofenzívnemu štýlu bude ľahšie pracovať s útočníkmi? „Klub nemusí mať v DNA útočenie, keď je samotný hráč talentovaný. Verím, že sa aj ďalší bývalí útočníci zapoja do procesu a pomôžu k výchove nových hroťákov. Toto je prvá, žilinská lastovička. Plody práce sa neukážu za mesiac ani polrok, najavo to môže vyjsť o pár rokov. Keď sa posunieme aj o maličký krok, tak je to super, že sa niečo začalo."

Je teda aj spojenie Griga – MŠK Žilina dlhodobé? „Sme dohodnutí, že v prípade zaujímavej ponuky by ma vedenie uvoľnilo. Naozaj neviem odhadnúť, koľko bude trvať spolupráca. Môže to byť mesiac, ale aj desať rokov. Vyložene sa teším na trénovanie s mladými, ambicióznymi útočníkmi, kde budem mať radosť z ich napredovania. Vôbec však nebudem vstupovať trénerom do herného systému, spôsobu hry. Budem sa sústrediť vyslovene na finálnu činnosť útočníkov v šestnástke. Verím, že to bude fungovať," dodáva nový člen trénerského zboru MŠK, ktorý bude dochádzať do Žiliny priamo na tréningy určené pre našich hrotových hráčov z Akadémie.

predať bohaté skúsenosti útočným talentom šošonov

Športový manažér MŠK Karol Belaník iba potvrdzuje slová skúseného kormidelníka, ktorý sa bude venovať predovšetkým mládežníckym družstvám, no výpomoc pri tíme Adriána Guľu nie je vylúčená. „Dlhodobo vnímame v slovenskom futbale nie najoptimálnejšiu situáciu z hľadiska vývoja a individuálnej prípravy útočníkov. Naskytla sa nám príležitosť spolupráce s uznávaným útočníkom, zakončovateľom Stanom Grigom, ktorý je navyše zo Žiliny a často navštevuje naše mesto kvôli rodine. Našli sme optimálne riešenie, aby sa mohol individuálne venovať hrotovým útočníkom," prezrádza o návrate odchovanca žilinského futbalu do rodného klubu Karol Belaník.

MŠK disponuje hneď niekoľkými útočnými talentami, ktoré môžu vycibriť svoje schopnosti. „Na úrovni „A"-tímu aj mládeže máme niekoľkých talentovaných útočníkov, ktorí sú aj v reprezentačných výberoch. Preto chceme spraviť maximum pre ich správny útočný vývoj, aby dbali na detaily prípravy charakteristické pre útočníkov. Očakávame od Stana, že svoje skúsenosti a pohľad na prácu odovzdá našim hráčom. Venovať sa bude predovšetkým mládeži, spolupráca s „A"-tímom je nateraz otvorená, vzhľadom na špecifický režim prvého tímu. Chceme však postupne prenášať individuálnu prípravu hrotových hráčov aj v „A"-tíme. Ako som povedal, trápi nás trochu vývoj hroťákov, preto sme oslovili jedného z najväčších slovenských odborníkov z pohľadu skúseností."

Aj športový manažér zopakoval, že spolupráca nie je časovo presne určená.

„Spolupráca nie je ohraničená, akonáhle by sa mu podarilo zohnať kontrakt s novým klubom, určite mu nebudeme brániť. Máme však rovnaký pohľad na zlepšovanie hrotových hráčov, preto verím, že budeme obojstranne spokojní," dodáva športový manažér šošonov k čerstvej spolupráci so Stanislavom Grigom, ktorý už absolvoval úvodný tréning pri projekte "B"+U19.