Jožko, ďakujeme!

Jožko, ďakujeme!

  • 18. 12. 2015
  • MŠK Žilina, foto: Ján Mintál
  • článok

Po sedem a pol roku sa naše cesty pravdepodobne v zimnej prestávke rozídu s oporou žltozelených defenzívnych radov Jozefom Piačekom, ktorý prišiel pod Dubeň ešte v roku 2008 z Lotyšska ako 25-ročný. Obranca, vysoký 193 centimetrov, bol služobne najstarší a v lige odohral za MŠK 184 zápasov, v ktorých strelil 11 gólov.

Svoj debut zažil pod trénerom Vrbom 21. júla 2008 v domácom zápase proti rodným Zlatým Moravciam. Svoj prvý gól za šošonov vsietil ešte v tom istom roku, keď v poslednom jesennom kole napol sieť vtedajšieho MFK Košice a rozhodol o triumfe 2:1. Hneď v premiérovej sezóne vyskúšal aj predchodcu Európskej ligy, Pohár UEFA, kde si zahral proti Ajaxu Amsterdam, Hamburgeru SV či v Birminghame, kde sa podieľal svojím výkonom na senzačnom víťazstve nad Aston Villou 2:1. Ďalšia sezóna (2009/2010) priniesla piaty majstrovský titul pre šošonov, na čom mala výrazný podiel obrana s Piačekom, Leitnerom, Šourekom, Vomáčkom, Angelovičom či Pečalkom. V 33 zápasoch inkasovala iba 17 gólov, čo je niečo viac ako 0,5 gólu na zápas! Šesť rokov po sebe si Jožko spolu s celou Žilinou vyskúšal pohárovú Európu. Vrchol prišiel pre celý tím a aj pre spoľahlivého beka v ročníku 2010/2011. Ako úradujúci majster sme mali zabezpečené miesto v 2. predkole, v ktorom sme vyzvali maltskú Birkirkaru. Vďaka domácej odvete, v ktorej skóre otváral práve Jožo, sme postúpili do 3. predkola, kde sme vyzvali bulharský Litex Loveč. Ten sme zdolali rovnako vďaka úspešnej domácej odvete. Poslednou prekážkou pred skupinovou fázou sa stala pražská Sparta. V derby znova úradovala naša defenzíva, najmä stopéri Piaček - Pečalka, ktorí vygumovali aj útočné esá ako Wilfried Bony, Kweuke či Slováka Juraja Kucku. Sen sa stal skutočnosťou a naša defenzíva sa spolu s celým tímom začala tešiť na Chelsea F.C., Spartak Moskva a Olympique Marseille. Hoci sme v skupine skončili bez bodu, táto sezóna sa zapísala hlboko do histórie klubu.

Ďalšia sezóna (2011/2012) bola znova výnimočná. Začal ju tréner Hapal, takmer celú sezónu viedol Ľuboš Nosický a do úspešného konca dotiahol Frans Adelaar. Prvýkrát v histórii sa nám podarilo získať Double, Jožo chýbal iba v troch ligových vystúpeniach, strelil až štyri góly, čo bola jeho strelecky najlepšia sezóna. Spoľahlivé, stabilné výkony vyniesli stopérovi taktiež pozvánku do reprezentácie. K tomu sa pridala zodpovednosť v kabíne, a to kapitánska páska na ruke. Ďalšia sezóna (ročník 2013 /2014) nebola z pohľadu stopéra, ktorý oslavoval v ročníku jubilejné 30. narodeniny, najvydarenejšia, keď prišlo zranenie chodidla, následná operácia a niekoľkomesačná rehabilitácia. Kapitánsku pásku tak musel prenechať súčasnému vodcovi, Viktorovi Pečovskému. V predošlom ročníku dirigoval a držal spolu svojou skúsenosťou defenzívu až do posledných kôl. Tak ako sme nezvládli boj o titul, tak nezvládlo zápasovú záťaž Jožove koleno. Domáci zápas 31. kola so Slovanom bol pre stopéra posledným, keďže potom musel podstúpiť artroskopiu kolena. V aktuálnom ročníku aj vďaka pretrvávajúcim problémom s kolenom neprehovoril k dianiu na trávniku, nastúpil iba za rezervný tím.

Jožko zažil pod Dubňom 7 trénerov, desiatky spoluhráčov a členov realizačného tímu, stovky kamarátov a tisícky fanúšikov.

Pravý kút kabíny bol a aj bude dlhé roky spätý s našou "15", so stenou, ktorá dotiahla MŠK Žilina do Pohára UEFA aj do Ligy majstrov. Celý žltozelený klub mu za sedem a pol roka vernosti žilinskému futbalu ďakuje a želá v ďalšej športovej kariére veľa úspechov s čo najmenším počtom zranení.

Prierez Žilinskou futbalovou kariérou cez fotografie


1. Azda najemotívnejší zážitok Joža pod Dubňom - majstrovské oslavy 2010, ktoré si vychutnali všetci hráči spolu s "15", ktorý odohral v ročníku 27 stretnutí.2. V premiérovej sezóne v žilinskom drese zažil atmosféru ostrovného futbalu, kde sa postaral spolu s celým tímom o obrovské prekvapenie - výhru 2:1. Ustrážil hviezdy ako Ashley Young, James Milner či Gabriel Agbonlahor.3. Prišli aj sklamania. V ročníku 2009 /2010 sme nepotvrdili proti Partizanu Belehrad cennú remízu zo srbskej metropoly a doma sme podľahli čiernobielym 0:2.
4. Favorita sme naopak prekvapili v derby zápasoch o Ligu majstrov. Sparta Praha nám v dvojzápase aj vďaka tejto obrane nestrelila ani gól.5. Prišla zaslúžená odmena v podobe skupinovej fázy Ligy majstrov, ktorá bola pre každého hráča odmenou a obrovským zážitkom.6. Po Villa Parku si Jožo vyskúšal Stamford Bridge, odkiaľ síce body nepriniesol, ale vyhral niekoľko súbojov proti hviezdam ako Didier Drogba či Nikolas Anelka.7. Hlavičkové súboje nevyhrával iba pred svojím brankárom, ale aj u súpera. Typicky hlavou strelil úvodný gól stretnutia Trenčínu 14. apríla, v ktorom sme remizovali 2:2 (majstrovská sezóna 2011/2012).8. Tímové fotenie z roku 2012.9. Finále Slovenského pohára 2011/2012 v Bardejove, kde sme porazili Senicu 3:2 po predĺžení a získali v sezóne cenné Double.
10. Rok 2013. Azda jeden z najvydarenejších rokov Jožkovej žltozelenej púte. Kapitánska páska, reprezentačná pozvánka.11. Doposiaľ posledný gól Joža za šošonov, ktorý sa mu podarilo streliť na trávniku Trenčína v predchádzajúcom ročníku 2014/2015.