FC Vorskla Poltava - MŠK Žilina 3:1

• 06. 08. 2015
  • MŠK Žilina
  • článok

Góly: 67. Shinder, 90+ Tkachuk, 101.Tursunov (pok. kop) - 120.+ William ŽK: 45. Tursunov, 56. Bartulović, 65. Skljar, 82. Shinder, 117. Tkachuk - 15. Paur, 35. Špalek ČK: 99. Špalek, rozhodoval: Aghajev (Azer.)

Zostava MŠK Žilina: Volešák - Špalek, Vavro, Škriniar, Letić (118. Hučko) - Pečovský - Paur, Bénes (73. Škvarka), Káčer, Mihalík (78. William) - Jelić

V slnečnom počasí, s Čmelíkom a Maboukom na tribúne, sme začali na štadióne Vorskly odvetné stretnutie 3.predkola Európskej ligy proti domácej Poltave. Ukrajincom velil výsledok zápasu spod Dubňa hrať ofenzívne, pričom na nás vyrukovali s útočnejšou zostavou, ako tomu bolo v Žiline. Úvodný výkop patril našim futbalistom, hneď v prvých sekundách pocítil tvrdosť Poltavy Miro Káčer. Domáci hrali naozaj na hrane, keď bol Laci Bénes ďalším tvrdo zloženým hráčom na trávniku. Bielozelení boli v úvode aktívnejší, a po ich prvom rohu sme mali veľké šťastie, keď hlava Dallkua skončila na brvne. Miloš Volešák mal prácu aj pri hlavičke Sapaia, s ktorou si našťastie hravo poradil. Žltozeleným v prvých minútach viazla kombinácia, Miro Káčer v 12.min nemieril našou prvou strelou medzi tri žrde. Tvrdosť ukázal domácim Laci Bénes v 14.min, keď pekne odstavil Sklyara, čo domáci stredopoliar niesol iba veľmi ťažko. Prvá žltá karta prišla na našej strane, keď v 15.min Kubo Paur sklzom zasiahol súpera. Po rozpačitom úvode sme potrebovali upokojiť hru, o čo sa snažil najmä kapitán Viktor Pečovský. V 19.min po nenápadnej akcii Mira Káčera prišla naša prvá gólová šanca, keď Matej Jelić vyskočil najvyššie, ale center nášho záložníka neumiestnil do priestoru brány. Z brejku zaútočili domáci, ale nepresná nahrávka vzduchom umlčala domáce tribúny. Vorskla sa dostávala do našej šestnástky častejšie, ale my sme čakali na svoju šancu. Tá sa rodila v 23.min, ale unikajúcemu Kubovi Paurovi vypichol loptu v poslednej chvíli stopér domácich. V 27.min sa pokúšal vymyslieť dlhý pas opäť na Kuba Paura kapitán Pečovský, ale náš krídelník loptu nezasiahol. Naopak, domáci brankár Bogush tvrdo zasiahol našu "7". Lekári boli na ploche naozaj často, v nasledujúcej minúte ostal ležať na trávniku Siminin, a tak sa znova nehralo. Žltozelení sa pripravovali o loptu často už v strede ihriska, keď to vysoko nakopávali, no nestíhali lopty dobiehať. S takýmito loptami si obrana domácich poradila. V 35.min sme mali výhodu rohového kopu, z ktorého sme si však nevytvorili žiadnu šancu, naopak, Nikolas Špalek musel hasiť rodiaci sa brejk Poltavy aj za cenu žltého upozornenia. O minútu neskôr sa z pravej strany rútil na Bogusha Kubo Paur, no brankár skorým zákrokom zmaril našu šancu. Po tejto akcii sa znova nehralo, tentokrát museli lekári ošetrovať po strete s Kubom práve brankára domácich. Z následného rohu nedokázal spracovať loptu Jelić. Päť minút pred koncom prvého polčasu, našu rodiacu sa šancu zastavila nepresná nahrávka Jara Mihalíka. V 42.min sa črtalo prečíslenie domácich, ktorý výborným obranným zákrokom prekazil Denis Vavro. Kubo Paur si toho v prvom polčase vytrpel naozaj dosť, v 45.min si dobrým napádaním vypýtal faul a následnú žltú kartu pre Tursunova. Nadstavený čas priniesol našu peknú akciu po ľavej strane a center Letića, ktorý obrana domácich odvrátila na roh. Najväčšia gólová šanca však prišla až potom, po akcii Kuba Paura sa lopta odrazila od Jara Mihalíka k Matejovi Jelićovi, ktorý v ťažkej pozícii z bezprostrednej blízkosti trafil iba vybiehajúceho brankára. Prvé dejstvo tak prinieslo vzrušenie nielen na trávniku, ale aj na tribúnach, kde sa po hvizde rozhodcu ozýval mohutný piskot. V tvrdom stretnutí sa tak išlo do polčasových kabín bez gólov.

Druhá štyridsaťpäťminútovka začala z našej strany koncentrovanejšie, ako tá prvá. Obrana na čele s Milanom Škriniarom sa snažili kaziť akcie domácich ďaleko pred Volešákom. Závar pred našim brankárom priniesla 52.min, keď lavičku Adriána Guľu upokojil až Vavrom odkop. Nesústredili sme sa len na obranu, ale prácu mal aj Bogush. Najskôr boxoval center a v 54.min sa musel natiahnuť pri strele Jelića. Črtajúcu sa šancu šošonov pokazil nepresný center Mira Káčera. Neúnavný bojovník v strede poľa to však vybojovanou loptou na polovici ihriska odčinil. V 60.min striedal domáci tréner Sachko už po druhýkrát, v 61.min sa vyznamenal pohotovým zákrokom Volešák. Domáci sa tlačili pred naše pokutové územie, našej obrane pomáhali aj útočníci. Domáci sa dostali do nebezpečnej situácie v 63.min, keď mierila hlava Shyndera nad brvno. Na druhej strane okamžite hrozil Mihalík, ale na nahrávku Bénesa nedosiahol. Rýchla akcia Jara Mihálika prišla aj o niekoľko okamihov neskôr. Gólovú nahrávku na Jelića musel faulom zastaviť Sklyar, ktorý dostal žltú kartu. K lopte sa z 20 metrov postavil Kubo Paur, ale trafil iba múr Bogusha. Domáci sa dočkali gólu v 67.min, keď na hlavu Shyndera nedokázal zareagovať Volešák. Adrián Guľa potreboval oživiť náš tím, preto poslal na trávnik v 73.min skúseného Miša Škvarku namiesto Lászla Bénesa. Prudkú strelu, ktorá mala prívlastok gólová, vyslal v 75.min Viktor Pečovský, Bogush musel loptu vyraziť na roh. Tvrdý boj pokračoval, a ani jeden aktér na ihrisku nevypustil súboj. Náš útok prišiel v 78.min rozbehať William, ktorý vystriedal Jara Mihalíka. V 81.min sa vybral na útočný výlet stopér Miňo Škriniar, ktorý získal na polovici súpera takticky loptu, po faule domácej obrany. Zo štandardky pred Bogushom nezahrmelo. Výborný výkon v stredovej formácii predvádzal Miro Káčer, neúnavne pôsobil na pravej strane Kubo Paur, ktorý zvádzal súboj za súbojom. Práve naša sedmička mala po rohu šancu skórovať, ale v skrumáži sa hlavou nepresadil. Z protiútoku pohrozila Vorskla z ľavej strany Barannikom, ktorý trafil iba bočnú sieť. Sústredili sme sa na defenzívu, kde sme bránili všetci jedenásti. Tlak sme neustáli v nadstavenom čase, center umiestnil do siete hlavou Tkachuk. Začínalo sa tak odznova. Základných 180 minút nerozhodlo, Ukrajinci nám odplatili dvojgólové víťazstvo.

Predĺženie začalo šancou Miša Škvarku, strela z uhlu však chytila opačný falš. Po rohu sa k hlave dostal Denis Vavro, no rovnako smerovala mimo svätyne Bogusha. Vypätý duel pokračoval rýchlym futbalom zo strany na stranu. Hra nestrácala tempo. Príležitosť na gól sa črtala v 97.min, keď si vymenila loptu dvojica striedajúcich Škvarka s Williamom, ale prvý menovaný sa k strele nedostal. Situácia, ktorá veľmi ovplyvnila stretnutie prišla v 99.min, keď hráč domácich vystrelil a podľa rozhodcu skončila strela na ruke Špaleka. Domáci tak nielen kopali penaltu, ale my sme prišli o Nika, ktorý videl druhú žltú kartu. Ponúknutú príležitosť využil Tursunov. V tej chvíli sme potrebovali streliť k postupu gól. Nervozita na ihrisku stúpala a dôraz Mira Kačku využil na dlhé ošetrenie, ktoré znamenalo koniec prvej štvrťhodinky. Ostával nám rovnaký čas na strelenie gólu, ktorý by znamenal postup. Po rohu v 107.min sa k zakončeniu dostal Miňo Škriniar, ale pravačkou mieril vysoko nad. Medzi tri žrde sa nezmestila ani strela Viktora Pečovského z hranice šestnástky. Logicky sa hralo viac pred Bogushom, vysoké lopty zbieral William, ale nemal komu nahrať. Guľovci sa snažili zo všetkých síl aj s desiatimi hráčmi na trávniku. Práve toľko omieľaná túžba postúpiť sa naplno prejavila v hodine dvanástej. Domáci nás mali na lopate niekoľkokrát v prečíslení, ale trestuhodne mrhali šancami. Z poslednej možnej akcie sme strelili postupový gól. Volešák ďalekým výkopom našiel Paura, ktorý predĺžil na Vavra, ten nahral Jelićovi. Matej sa neukvapil, počkal na správny moment a nahral Williamovi, ktorý to lepšie trafiť nemohol. Ostatné momenty si môžete zhliadnuť na internete, sú neopísateľné - 3:1. Ďakujeme za povzbudzovanie až do poslednej sekundy.

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: "Rozhodla túžba, statočnosť a tímovosť. Boli sme futbalovejší, zodpovednosť nám nedovolovala hrať na bezstarostné držanie lopty, pretože súper musel riskovať. Predĺženie bolo z dôvodu, že sme neboli produktívni. Pohárova matematika nám velila streliť gól, veril som, pretože tento tím má schopnosť udrieť v ktoromkoľvek momente."

Jakub Paur, MŠK Žilina: "Neskutočne emócie, neskutočne víťazstvo. Stále sme verili, to bolo dôležité. Nechali sme na ihrisku srdce. Som rád, že to moje srdce vydržalo."