MŠK Žilina - Vorskla Poltava 2:0 (1:0)

• 30. 07. 2015
  • MŠK Žilina
  • článok

Góly: 26. Jelić, 73. Paur ŽK: 12. Paur, 38. Káčer, 42. Škriniar - 12. Dallku, 22. Sklyar, 35.Kovpak, 41. Sapai, 49. Shinder, ČK: 88. Bogush (Poltava), rozhodoval: Strahonja (Chorv.), 4757 divákov

Zostava MŠK Žilina: Volešák - Mabouka (20. Špalek), Vavro, Škriniar, Letić - Pečovský - Mihálik (83. William), Káčer, Bénes (90.+ Škvarka), Paur - Jelić

Pred takmer päťtísícovou návštevou za ideálneho počasia začal súboj proti Poltave, na ktorý tréner Adrián Guľa postavil namiesto zraneného Čmelíka gólovo produktívneho Kuba Paura. V stretnutí sme mali výkop, prvú akciu vzduchom obrana hostí odvrátila. Súper z Ukrajiny nastúpil s dvomi hrotovými útočníkmi, a tak čakal na fanúšika ofenzívny duel. Úvodné minúty sa odohrávali v strede ihriska ďaleko od oboch brankárov. Oba celky sa tak v prvých súbojoch iba spoznávali s protivníkom. Hostia to skúšali nakopávanými loptami, ktoré bez problémov krotili stopéri Škriniar s Vavrom. Prvá strela prišla až v 10.min, loptu chcel zakrútiť Káčer spoza šestnástky, ale obranca hostí stihol strelu vyraziť na roh. Pred rozohraním ešte vyfasovali po vzájomnej slovnej výmene žlté upozornenie náš Kubo Paur a kapitán hostí Dallku. Štandardka priniesla prvý vzruch pre Bogushom, ale center Bénesa nenašiel nikoho v žltozelenom drese. Zovreli sme Vorsklu, ale po ďalšej krútenej lopte na ňu tesne nedočiahol Miro Káčer. V 17.min sa chvíľu nehralo, keď ostal ležať na trávniku Ernest Mabouka po tvrdom súboji so Simininom. Ten musel nakoniec za pomoci nosidiel opustiť trávnik, so zraneným členkom odísť do nemocnice a v zápase ho nahradil Nikolas Špalek. Hostia hrali naozaj na hranici pravidiel a ich tvrdosť musel dvakrát okúsiť aj Miro Káčer. Po jednom z nich už vyfasoval Sklyar žltú kartu. Bénes následne odcentroval ideálne, Miňo Škriniar vyskočil najvyššie a aj skóroval, ale postranný rozhodca prekazil našu radosť. Ofsajdové postavenie nášho obrancu bolo naozaj hraničné. V 26.min nám ju už prekaziť nemohol, Miro Káčer z pravej strany prízemnou strelou našiel kanoniera Mateja Jelića, ktorého strelu nezastavil ani obranca, a ani brankár - 1:0. Obrana aj po zranení Mabouku pracovala kompaktne, výborne jej vypomáhal kapitán Viktor Pečovský. V 28.min pekne obišiel obrancu Kubo Paur, ale jeho center bol pridlhý na Jara Mihálika. Naša obratnosť a šikovnosť na Ukrajincov platila, a v 30.min sme mali voľný priamy kop, po ktorom sme boli blízko druhého gólu. Hostia v zmätku nedokázali vykopnúť loptu preč, tá si našla Kuba Paura, no jeho projektil zblokovali telá hostí. Na prekvapenie všetkých však rozhodca tento dotyk nevidel. Nasledujúce minúty sme sa snažili dostať cez húževnatú obranu protivníka, ktorý naše útoky musel zastavovať aj za cenu faulov. V 37.minúte sa po nahrávke Káčera dostal k odrazenej lopte na hranici pokutového územia Bojan Letić, ale z prvého gólu v drese šošonov sa nedočkal. Rozhodca Strahonja trestal každý tvrdší náznak kartou, no zákrok Mira Káčera rozhodne takým nebol. V 42.min zdvihol zo sedadiel šprint našej "6", ktorého akciu zastavil až brankár Bogush. Tri minúty pred koncom si pri ľavej postrannej čiare vyšliapol na Jelića Sapai a znova sa rozdávali karty. Za nervóznym prvým polčasom mohol dať najkrajšiu bodku Miro Káčer, keď vystihol šikovne rozohrávku súpera. Úplne sám sa rútil na brankára Poltavy, avšak zbrklo zakončil. Tréner Guľa sa tak právom hneval. Stres pred Volešákom priniesol lodivodovi domácich aj závar v nadstavenom čase, ktorý vyriešil až polčasový hvizd rozhodcu. V prvom dejstve sme boli aktívnejším mužstvom, čo sme aj korunovali zaslúženým gólom nášho chorvátskeho kanoniera.

Druhý polčas začal znova množstvom súbojov, ktoré zdvíhali divákov zo sedačiek. Aj v tejto štyridsaťpäťminútovke sme sa pokúšali o rýchly prechod, no všadebol Miro Káčer sa nepredral cez obranu. Ani v tomto polčase hostia neubrali na agresivite a v 50.min po zbytočnom sklze na Špaleka vyfasoval žltú aj Shinder. Poltava pohrozila po štandardnej situácii, no hlava Sapaia mierila vysoko nad. Nebezpečne vyzerala aj tiahla lopta cez naše pokutové územie v 54.min, ktorú zakončil Tursunov nepresne. V 55.min sa stredom predral Kubo Paur, našiel na pravej strane Mateja Jelića, no jeho strelu nezastavil iba obranca, ale aj ofsajd. Náš pressing robil hosťom problémy, v strede výborne operoval Viktor Pečovský a zbieral takmer všetky lopty. 60.minúta priniesla zmätok v našej obrane, nepríjemnú nahrávku výborným zákrokom zastavil Denis Vavro. Na druhej strane rýchly brejk Kuba Paura neskončil gólom, keď hľadal pred Bogushom číhajúceho Jelića. Stretnutie sa aj naďalej hralo vo vysokom tempe, ani jeden hráč na ihrisku nevypustil osobný súboj. V 63.min prišiel náš prehraný súboj v strede ihriska, Gromov si obhodil Škriniara v šestnástke, pričom cítil dotyk nášho obrancu a ochotne sa porúčal na zem. Rozhodca nekompromisne ukázal na biely bod, pričom si vyslúžil piskot domácich tribún. Kovpak si postavil loptu, no na radosť domácich tribún vysoko prestrelil. Dostali sme tak dostatočný signál, aby sme sa prebudili z pasivity. Poltava aj vďaka našim nepresnostiam mala loptu častejšie na kopačkách, v pozore tak musela byť celá obrana na čele s Volešákom. Bojovnosť ukázal v 70.minúte Jelić, ktorý zamestnal dvojicu obrancov Vorskly. 73.minúta priniesla výbuch radosti. Viktor Pečovský krásne našiel zbiehajúceho Nika Špaleka, ktorý odcentroval nepresne, no obranca hostí sklepol loptu presne ku Kubovi Paurovi. Ukážkové spracovanie, kľučka a strela do protipohybu bezmocného brankára - 2:0. Kubo si za aktivitu gól zaslúžil. Chalani po góle ožili, ale strela Jara Mihálika sa neujala. Strelený gól však pomohol šošonom prinavrátiť istotu na kopačky. V 80.min sa z kraja predieral rýchly Jaro Mihálik, a súperova obrana ho musela zastaviť iba za cenu faulu. Naskytla sa nám ideálna možnosť zvýšiť vedenie z azda 19 metrov. K lopte sa postavil aktívny Laci Bénes, avšak jeho ľavačka minula cieľ. Ťažkú situáciu na pozícii pravého obrancu si zastal Niko Špalek, ktorý aj napriek svojim fyzickým parametrom neprehrával osobné súboje. Nový vietor priniesol do útoku William, ktorý vystriedal Mihálika, výborne napádal a nedal obrane hostí dýchať. Poltava sa snažili preniknúť pred Miloša Volešáka krídelnými priestormi, no bez nebezpečnejšej šance. Tvrdosť hostí neukazovali iba hráči v poli, ale aj brankár Bogush, ktorý v 88.min vybehol oproti dlhej lopte. Pri nej však bol rýchlejšie Kubo Paur, Bogush nášho útočníka zastavil mimo šestnástky tvrdo a logicky nedovolene. Po chvíľke naťahovania sa nasledovala oprávnená červená karta pre hosťujúceho brankára. Na zvyšné minúty tak musel zastúpiť v brankárskych rukaviciach Bogusha kapitán Dallku. Čas sa medzitým preniesol do nadstaveného, pričom štvrtý rozhodca ukázal až 7 minút extra času. Štandardku rozohral Laci Bénes, no hostia ju odvrátili na roh. Po centri sme sa dostali hneď k dvojnásobnému zakončeniu, ktoré zblokovala húština tiel. Záverečný tlak žltozelených priniesol ešte väčšiu šancu, ako mal Káčer v prvom polčase. Viktor Pečovský sa práve s Mirom Káčerom rútili osamotení na Dallkua, ale kapitánovo zakončenie iba minulo bránu. Konečný hvizd rozhodcu priniesol zaslúžený potlesk pre domácich futbalistov a zmiešane pocity v našom tábore.

V nervóznom zápase sme si pred výbornou kulisou pripísali v prvom zápase výborný výsledok, ktorý nám dáva do odvety sľubné šance na postup. Ďakujeme prítomným fanúšikom za podporu. Dobrá správa prišla z nemocnice, keď členok obrancu Ernesta Mabouku je iba narazený, šlachy aj kosti sú v poriadku.

HLASY PO ZÁPASE:

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: "Videli sme, že skúsenosť súpera aj ich mentalita ho predurčuje hrať dôrazne, agresívne. Mali sme úseky, ktoré vieme uhrať lepšie. Silu Poltavy rešpektujeme, zato si víťazstvo vážime. Som veľmi rád, že chalani tímovým nasadením dokázali strhnúť divákov a uhrať veľmi dobrý polčasový výsledok. Vypracovali sme si veľké množstvo šancí, preto verím, že máme šancu a veľkú túžbu isť cez tohto protivníka ďalej. Nespíme a okamžite štartujeme minisústredenie, pretože nás čaká dôležitý ligový zápas proti Myjave."

Miroslav Káčer, stredopoliar MŠK Žilina: "Pred zápasom som sa rozprával s trénerom, ktorý odo mňa chcel výkon podobný tomu proti Kišiňovu. Som šťastný, že som bol praktickom pri všetkom dôležitom. Dve tutové šance sme nepremenili, čo nás mrzí. Na druhej strane by sme výsledok 2:0 pre zápasom brali všetkými desiatimi. Pri mojej šanci som chcel brankára obstreliť, nevšimol som si spoluhráča. Zle som trafil loptu. Vždy som rád, keď sa hrá dôrazný, tvrdý futbal. Dnes boli diváci fantastickí, podporili nás a sme im za to veľmi vďační."