FC Dacia Kišiňov - MŠK Žilina 1:2 (0:0)

FC Dacia Kišiňov - MŠK Žilina 1:2 (0:0)

  • 16. 07. 2015
  • MŠK Žilina
  • článok

Góly: 80. Mihaljov - 53. a 59. Jelić ŽK: Gavrylenko - Káčer, Škriniar rozhodoval: Baris Simsek (Tur.), 4500 divákov

Zostava MŠK: Volešák - Mabouka, Vavro, Škriniar, Letič - Káčer, Pečovský, Bénes (90. Škvarka) - Čmelík (85. Špalek), Jelić, Paur (66. Mihalík)

Na štadióne Zimbru v Kišiňove sme nastúpili v zelených dresoch, pričom tesne pred zápasom museli domáci zavlažovať nielen trávnik, ale aj tribúny pre horúce počasie. Duel začali aktívnejšie "zelenožltí", hostia však naše útoky odvracali. Úvod sa tak odohral na domácej polovici ihriska, avšak jediný nebezpečný center nenašiel na zadnej tyči Lukáša Čmelíka. V 5.min sme mohli po dravom prieniku Viktora Pečovského otvoriť skóre. Presnu strieľanú prihrávku posunul Kubo Paur k Matejovi Jelićovi, ale náš kanonier nenamieril hlavou presne. Dacia pohrozila po našej chybe v strede a následnej narážačke, avšak v poslednej chvíli obetavo zasahil šancu Denis Vavro a odvrátil nebezpečnú strelu na prvý rohový kop. Aj následnú štandardku naša stopérska dvojica Vavro - Škriniar s prehľadom poslala ďaleko od Volešáka. V 14.min napriahol z veľkej diaľky Laszló Bénes, no jeho projektil súper zblokoval. O minútu neskôr sme zahrávali voľný priamy kop, po ktorom vyskočil najvyššie Miňo Škriniar, jeho hlavička mierila iba do náručia brankára Gaiduchevicia. Na druhej strane nemal vážnejšiu prácu Miloš Volešák, buď odvrátila naša obrana všetky pokusy Kišiňova, alebo ako v 20.min nemieril presne domáci Mani. Vážnejšie vyzerala príležitosť Zastavniyho, ten si našťastie dlhú prihrávku zle spracoval. V 23.min sme sa rýchlymi nahrávkami dostali až na hranici pokutového územia, no ani Čmelík ani Káčer sa k strele neodhodlali. O minútu sme mali výhodu prvého rohového kopu aj my, po ktorom sa k zakončeniu dostal Kubo Paur, no v ťažkej pozícii mieril mimo svätyne domáceho brankára. Nasledujúca pasáž hry sa hrala zo strany na stranu, prevažne okolo stredového kruhu s množstvom nepresností. V 32.min po súboji vo vzduchu ostal ležať na trávniku Gavrylenko a domácim sa naskytla príležitosť priameho kopu z azda 19 metrov. Miloš Volešák si skúsene postavil múr a Cociuc neprestrelil hradbu našich tiel. Domáci boli aktívnejší, my sme trpezlivo čakali na šancu, ktorá takmer prišla v 34.min, keď znova výborne odcentroval Bénes, no Vavro s Jelićom si skôr zavadzali pri zakončení. Tak z toho nakoniec bola iba nepresná hlavička. Pred Volešákom musel rovnako hlavou odvrátiť Miňo Škriniar pred dobiedzajúcim Pavlovom. V 41.min sme sa už dostávali pred Gaiduchevicia, no paradoxne z rýchleho prečíslenia mali brejk vlci, ktorý musel zneškodniť až rýchly Bénes. Do konca polčasového hvizdu sme sa už do gólovej šance nedostali, aj vďaka niekoľkým nepresným, resp. ťažkým prihrávkam. Domáci boli v opatrnej prvej polovici o čosi častejšie pred našim brankárom, ktorý mal v prvom polčase aj ďalšieho súpera, ktorým bolo slnko.

Do druhej štyridsaťpäťminútovky sme nastúpili koncentrovanejší. Po peknom, okamžitom prenesení hry od Škriniara sa k centru dostal Čmelík, no domáci brankár vyskočil najvyššie. Práve Lukáš Čmelík si aktivitou pýtal loptu a v 51.min ho museli hráči domácich zastaviť iba za cenu faulu. Rozhodca nám ponúkol priamy kop z vyše 25 metrov, avšak Kubovi Paurovi strela nesadla. Žilinská sedmička tak nenapodobnila kúsok z Belfastu proti severoírskemu Glentoranu. V 53.min sa vyplatilo dôsledné napádanie Mira Káčera, rýchlosť Lukáša Čmelíka a strelecký inštinkt Mateja Jelića. Po tejto osi padol náš prvý gól, keď si Chorvát výborne nabehol a prekonal Gaiduchevicia - 0:1. O minútu neskôr sme mohli vyhrávať o dva góly, ale namiesto radosti, sme sa ostali vystrašene pozerať na Mateja, ktorý ostal ležať po súboji na zemi. Výborne si počínal na svojej strane Ernest Mabouka, ktorý si niekoľkokrát poradil s výpadmi "vlkov". Tento úsek hry nám patril a hráči v žltom nevedeli, kam skôr skočiť. Prečo nazývame Mateja kanonierom potvrdil v 59.min, keď zobral zodpovednosť na svoj chrbát, obhodil si domáceho obrancu a strelou po zemi z hranice šestnástky zvýšil na rozdiel dvoch gólov - 0:2. Domáci ale naďalej hrýzli a 64.min po centri Zastavniyho musel na dvakrát zasahovať Miloš Volešák. V týchto momentoch prebrala Dacia iniciatívu, ale Volešákove rukavice nedovolili znížiť Cociucovi. V 66.min prišlo naše prvé striedanie, keď Kuba Paura nahradil Jaro Mihalík. O minútu neskôr sa k hetriku chystal Jelić, ale jeho strelu, i keď s problémami, Gaiduchevici chytil. Gól nepriniesla, ani Bénešova dorážka. Druhý polčas sme ťahali lopty väčšinou po pravej, Lukášovej Čmelíkovej strane, ktorého rýchlosť robila obrane domácim problémy. Pozoruhodný moment prišiel v 72.minúte, keď strela disponovaného Jelića z viac ako 30 metrov skončila na brvne domácej brány. Domáci mohli znížiť Cociucom, no jeho pravačku si Miloš Volešák postrážil. V 75.min s nami hrala aj žrď, keď hlavu Lozoviyho tečoval do tyče Letić. O štyri minúty neskôr sa pohral s brániacim hráčom kapitán Viktor Pečovský, ale šanca z toho nebola. Domáci mali možnosť priameho kopu v 80.min, keď 19 metrov pred Volešákom zatiahol brzdu Miro Káčer a striedajúci Mihaljov, žiaľ, trafil z nariadenej štandardnej situácie presne. Úspešnejšie sme sa bránili v 81.min, keď rohový kop domácich odvrátil Béneš. Mihaljov mal v 82.min možnosť ďalšej štandardky, ale tentokrát nemieril do priestorov brány. V 89.min sme prečíslili domácu obranu, Jaro Mihalík si z ľavej strany potiahol na stred, no jeho obstrel zneškodnil Gaiduchevici. Záver priniesol hektické chvíle, keď najskôr po hlavičke domáceho útočníka zachraňoval v skrumáži Volešák, a v samotnom závere stretnutia zahodil tutovku Lozoviy. Tlak domácich sme napokon vydržali a do Žiliny tak vezieme cenné víťazstvo a pozitívnu východiskovú pozíciu pred odvetou.


HLASY PO ZÁPASE:

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: "Zápas sme zvládli hlavne výkonom v druhom polčase. Dosiahli sme dobrý výsledok, ktorý nám dáva sľubné šance do odvetného stretnutia. Táto dôležitá výhra sa vôbec nerodila ľahko. S takýmto výsledkom sme pripravení sa pobiť o postup. Jelić bol brilantný, nielen jeho góly, ale aj nožničky, nastrelil brvno, odviedol obrovský kus roboty pre celé mužstvo. Všetci chlapci boli obetaví, podržal nás aj Miloš Volešák. Zároveň nás mrzí, že sme nedali aj tretí gól, pretože šance sme na to mali."

Miroslav Káčer: "Chceli sme uhrať najmä dobrý výsledok do odvetného stretnutia. Podali sme solídny výkon, hrali sme kompaktne. Dať na ihrisku súpera dva góly je skvelé, hoci je škoda niektorých šancí, ktoré sme mohli zahrať lepšie. Dacia bola výborne fyzicky pripravená, ale my sme toho príliš veľa domácim nedovolili, až na záver duelu, kde nás zatlačili."