• MŠK Žilina, foto: Martin Hodoň
  • článok

Góly: 44., 55. a 66. Jelić ŽK: Bénes - Holland, rozhodoval: Pašaj (Alb.)

Zostava MŠK Žilina: Volešák - Mabouka, Vavro, Škriniar, Letić - Pečovský (59. Káčer) - Špalek (59. Čmelík), Bénes, Škvarka, Mihalík - Jelić (79. Paur)

Zápas sa začal na klzkom teréne s tromi zmenami oproti zostave v Belfaste. Od začiatočného hvizdu sa hralo na polovici súpera, no z úvodných centrov Mihalíka a Beneša sa neujal ani jeden. Severní Íri sa stiahli na svoju stranu a zhusťovali stred, čo robilo našim chalanom problémy, preto si museli zbiehať po lopty hlbšie. Šmykľavý terén nežičil našej kombinačnej hre po zemi, navyše často nám chýbala vo finálnej fáze presnosť. V 17.min sa na chvíľu odkryl stred, ale Pečovského nahrávku nezužitkoval Škvarka. Obliehanie Morrisovej brány pokračovalo, avšak Špalekova strela letela príliš vysoko. Naša defenzíva si s nakopávanými loptami s ľahkosťou poradila, Miloš Volešák musel zasahovať ojedinele. Súper nám hlbokou obranou kazil našu hru a preto aj náznaky našich šancí kazil, prípadne blokoval. V úvodnej polhodinky tak slušná návšteva, 2897 divákov, nevidela vyloženú gólovú šancu. V 31.min sa k strele odhodlal Miňo Škriniar, no nemieril presne. Na druhej po rýchlom útoku skrotil nepríjemnú McManaminovu strelu s pokojom Volešák. Našu málo aktívnu hru Severní Íri takmer potrestali šesť minút pred polčasom, ale Gordon minul našu bránu. Následne sme Glentoran zatlačili, najskôr Mihalík prudkou strelou preveril Morrisa, ktorý len vyrazil. Dorážka Jelića skončila v sieti, ale gól neznamenala, pretože Chorvát stál v ofsajde. Náš kanonier sa do prestávky predsa len dočkal. V 44.min sme zovreli hostí pred ich pokutovým územím. Škvarka si vnútri šestnástky zasekol, padol, a hoci sa nepískalo hra pokračovala. Zmätení hostia odkopli len k Leticóvi, ktorý okamžite posunul na Jelića, a ten sa z podobných pozícií nemýli. Ľavačkou nás poslal do zaslúženého vedenia - 1:0. Nevýrazný prvý polčas tak zakončil gól nášho ostrostrelca, ktorý nás naštartoval a žltozelená deviatka si otvorila svoj gólový koncert zápasu.

Druhá polovica zápasu začala podobne ako tá prvá, keď "Glens" zhustili stred a naši futbalisti sa dostávali do blízkosti Morrisa dlhším, postupným útokom. V 50.min pohrozili hostia, ale Kaneova strela letela ponad Volešákovu bránu. Keď to nešlo kombinačne, tak to zobral Matej Jelić na sebe silou. Spoza šestnástky sa odhodlal k tvrdej strele a svojim projektilom prepálil Morrisa - 2:0. V 59.min sa tréner Adrián Guľa odhodlal hneď k dvojitému striedaniu, keď dvojicu Špalek, Pečovský nahradili čerství stredopoliari Čmelík s Káčerom. Práve novic na ihrisku Miro Káčer sa v 64.min oprel do lopty a jeho pokus vyrazil brankár hostí iba na roh. O dve minúty sme už viedli o tri góly, keď Matej Jelić opäť raz potvrdil svoj strelecký inštinkt. Lukáš Čmelík nenápadne nastrelil loptu do päťky, najlepší kanonier Fortuna ligy si urobil priestor a nekompromisne zavŕšil svoj hetrik - 3:0. Neskôr sa predral z pravej strany Mabouka, no jeho center nenašiel voľného Mihalíka. V 79.min za aplauzu celého štadiónu odišiel z trávnika hrdina zápasu, ktorého vystriedal ďalší strelec Kubo Paur. Hostia v závere otvorili hru a tak sme konečne kombinačnou hrou potešili aj prítomného fanúšika. Striedajúci Paur mal šancu zvýšiť, ale z ostrého uhla napálil loptu iba do brankára. Tlak pokračoval aj po rýchlej akcii Lukáša Čmelíka, ktorého center si takmer obrana Glentoranu zrazila do vlastnej siete. V 89.min zahrávali hostia priamy kop, ale dnes podal v obrane spoľahlivý výkon Denis Vavro, ktorý odvrátil nebezpečenstvo. Sekundoval mu aj Milan Škriniar, ktorý hral po striedaní Viktora Pečovského s kapitánskou páskou. Náš náskok ďalej skúšal zvýšiť Mišo Škvarka, ale jeho pokus obrana Severných Írov odvrátila. V závere sme vyslali pred Morrisa ešte niekoľko centrov, no žiaden z nich už v sieti neskončil.

Odvetný zápas sme zvládli a už počas nášho duelu sme poznali meno súpera v ďalšom, druhom predkole. Dacia Kišiňov si na domácom trávniku poradila s FK Renova 4:1, čo znamená, že vo štvrtok 16. júla sa predstavíme v Moldavsku.

HLASY PO ZÁPASE:

Adrián Guľa, tréner MŠK Žilina: " Najdôležitejší je postup do ďalšieho predkola. Víťazstvo doma s čistým kontom na nulu, to sú pozitívne faktory. Psychicky nebol tento zápas pre chlapcov jednoduchý. Každý očakával hladký priebeh, súper však bol v prvom polčase huževnatý a dôrazný. Prvým gólom Mateja Jelića, už aj tým neuznaným, sa to začalo. Potom sme už dominovali a zvládli sme zápas do víťazného konca. Kišiňov je súper, ktorý je hrateľný. Oproti výkonom s Glentoranom však musíme pridať, pretože tam budú rozhodovať detaily. My sa na dvojzápas tešíme, medzitým začína aj Fortuna liga. Verím, že si vytvoríme výhodnú pozíciu pred domácou odvetou."